W czasach minimalizmu coraz częściej odchodzimy od tradycyjnych rozwiązań wnętrzarskich i stawiamy na prostotę, która pozwala nam zapanować nad niechcianym chaosem. Doskonałym tego przykładem są drzwi z ukrytą ościeżnicą, inaczej określane jako ukryte drzwi lub drzwi zlicowane ze ścianą. Czy słyszałeś kiedyś o czymś takim? Jeżeli nie, to zapraszamy Cię do Sprytnego Domu Anny, w którym zobaczysz, czym wyróżniają się takie drzwi, gdzie warto je umieszczać i dlaczego w ogóle warto się nimi zainteresować.

Ukryte drzwi – czy faktycznie są niewidoczne?

Ukryte drzwi, a dokładnie drzwi bezościeżnicowe, to dziś jedne z najbardziej pożądanych modeli drzwi wewnętrznych. Charakterystyczne jest dla nich to, że ich powierzchnia jest niemal całkowicie zlicowana ze ścianą. Co to oznacza? Jeżeli przyjrzymy się dokładnie, jak wyglądają ukryte drzwi, to zauważymy, że granica pomiędzy nimi a ścianą praktycznie nie istnieje, a same skrzydło drzwiowe idealnie wtapia się w kolor ściany.

Co ciekawe, ukryte drzwi dają nam nieograniczone możliwości wykończenia w dowolny sposób, dzięki czemu każdy może stworzyć taki model drzwi, o jakim marzy. Wystarczy, że pokryjemy je tapetą, farbą ścienną lub tynkiem dekoracyjnym, a uzyskamy naprawdę ciekawy efekt wizualny, który świetnie komponuje się nie tylko z wyglądem ściany, ale i z całą aranżacją wnętrza.

Do jakich pomieszczeń pasują drzwi zlicowane ze ścianą?

Jeszcze kilka lat temu drzwi zlicowane ze ścianą zdawały się być luksusem, na który można było sobie pozwolić wyłącznie w przestrzeniach biurowych i obiektach użyteczności publicznej. Dziś jednak coraz więcej osób decyduje się na ich zakup do swoich nowoczesnych domów i mieszkań, w których to właśnie funkcjonalność i prostota jest kluczem do dobrze zorganizowanej przestrzeni.

Ukryte drzwi to idealne rozwiązanie dla każdego, kto lubi niebanalne projekty wnętrzarskie. W związku z tym świetnie sprawdzą się one w minimalistycznych wnętrzach, jak również w małych mieszkaniach czy też kawalerkach, w których chcemy optycznie powiększyć przestrzeń. Co ważne, na wybór ukrytych drzwi warto zdecydować się także w przypadku ciasnych pomieszczeń, w których montaż tradycyjnych drzwi może okazać się niemożliwy.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ukrytych drzwi?

Wydawać by się mogło, że skoro ukryte drzwi są zupełnie niewidoczne, to ich wybór nie powinien przysparzać nam większych problemów. Nie do końca jest to jednak zgodne z prawdą. Takie drzwi mogą okazać się bardzo wymagające w kontekście doboru okuć, ościeżnicy oraz skrzydła drzwiowego. Jeżeli chcesz, by Twoje drzwi z ukrytą ościeżnicą wyglądały tak jak w Sprytnym Domu Anny, to koniecznie pamiętaj o kilku zasadach:

· ościeżnica ukrytych drzwi powinna posiadać stabilny profil aluminiowy, który ochroni drzwi przed wgnieceniem i zabezpieczy łączenie drzwi ze ścianą przed odpadaniem tynku;

· skrzydło drzwiowe powinno być umieszczone na wytrzymałej konstrukcji ramowej z drzewa iglastego;

· dobrze, by ukryte drzwi posiadały mechanizm regulujący płaszczyznę skrzydła. Jest on przydatny w sytuacji, gdy drzwi ulegną delikatnemu zniekształceniu na skutek reakcji drewna z warunkami panującymi we wnętrzu;

· zarówno skrzydło, jak i okucia powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów;

· zawiasy powinny mieć opcję regulacji trójpłaszczyznowej.

Jak wygląda montaż drzwi z ukrytą ościeżnicą?

Ukryte drzwi można montować zarówno w ścianach murowanych, jak i tych wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych, których grubość wynosi co najmniej 52 mm. Do dyspozycji mamy m.in. modele bezprzylgowe, z odwrotną przylgą oraz te obłożone jednostronnie kafelkami. Ważne jest, by montaż tego typu drzwi zaplanować jeszcze przed zakończeniem prac mokrych i przed ułożeniem podłogi. Taka konstrukcja wymaga bowiem obrobienia płytą GK lub tynkiem (w zależności od rodzaju ściany). Na koniec należy zamontować skrzydło i wykończyć je według własnych upodobań.