Cieknąca woda z kranu, szumiący kaloryfer, trzaskająca drewniana podłoga – czy na myśl o tych wszystkich dźwiękach Ty też dostajesz gęsiej skórki? Jest jednak coś, co irytuje nas jeszcze bardziej, zwłaszcza wtedy, gdy próbujemy wyjść z pokoju, w którym śpią nasze dzieci. O ile w ciągu dnia skrzypiące drzwi mogą być zupełnie niezauważalne, o tyle nocą odgłos ten może stać się nie do zniesienia. Na szczęście z pomocą przychodzi nasz fachowiec Maciej, który przygotował kilka technicznych rozwiązań tego problemu. Zobacz sam, jak szybko i skutecznie uporać się ze skrzypiącymi drzwiami!

Dlaczego drzwi skrzypią?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, skąd bierze się to uporczywe skrzypienie? Jak się okazuje, powód jest prosty i zupełnie niezwiązany z jakością wykonania drzwi, a raczej z ich codzienną eksploatacją. Źródło specyficznego dźwięku przypominającego skrzypienie, który wydobywa się podczas otwierania i zamykania drzwi, tkwi w zawiasach. W nowych drzwiach są one zazwyczaj dobrze nasmarowane, jednak w miarę upływu czasu smar traci swoje właściwości poślizgowe i zwyczajnie zaczyna się wycierać.

To główny, ale nie jedyny powód skrzypienia drzwi. Czynnikami, które również mają wpływ na powstanie tego problemu, są także kurz i wilgoć, które po przedostaniu się w szczeliny zawiasów powodują tarcie podczas otwierania drzwi, w konsekwencji doprowadzając do ich skrzypienia.

Porady Macieja na skrzypiące drzwi

Chociaż walka ze skrzypiącymi drzwiami nie jest trudna, to wymaga jednak od nas włożenia w nią pewnego wysiłku. Najważniejsza kwestia to dobór odpowiedniego preparatu do naoliwienia zawiasów. Jeżeli chcesz poradzić sobie z tym problemem tu i teraz, to możesz w tym celu skorzystać z dowolnego oleju roślinnego, np. słonecznikowego lub rzepakowego. Niestety, jest to tylko doraźne rozwiązanie, które na dłuższą metę może okazać się niewystarczające. Dodatkowo, może ono spowodować wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu z drzwi.

Co zatem wybrać zamiast oleju? Fachowiec Maciej radzi, by udać się do specjalistycznego sklepu i zakupić smar na bazie ropy, który doskonale sprawdzi się w przypadku skrzypiących zawiasów. Użycie takiego preparatu jest banalnie proste. Na początek zdejmijmy skrzydło drzwiowe i rozsuńmy zawiasy, tak, by można było wyczyścić je z wszelkich zabrudzeń, kurzu i resztek smaru. Kolejnym krokiem jest posmarowanie szczeliny preparatem (smarem lub WD-40) i wytarcie jego nadmiaru suchą szmatką. Teraz wystarczy już tylko założyć drzwi z powrotem, a po kilku ruchach otwarcia i zamknięcia powinny one przestać skrzypieć.

Jeżeli czujesz jednak, że powyższy sposób jest dla Ciebie zbyt trudny, zawsze możesz nasmarować drzwi bez ich uprzedniego demontażu. W tym celu konieczne jest jednak kupienie odpowiedniego preparatu w aerozolu o dobrych parametrach penetrujących, który bez problemu wniknie w szczeliny zawiasów.

Na koniec wskazówka od specjalisty Macieja na przyszłość – jeżeli planujesz zakup drzwi wewnętrznych, zainteresuj się tymi, które posiadają zawiasy z teflonowymi wkładkami. Dzięki nim zapomnisz o problemie skrzypiących drzwi na długie lata!