Osobom, które nie miały jeszcze okazji urządzać domu lub mieszkania, wykańczanie wnętrz wydaje się być czystą przyjemnością. Niestety, w rzeczywistości nie zawsze wygląda to tak kolorowo. Jednym z wyzwań, którym musimy sprostać, jest wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych. I nie chodzi tu tylko o kwestie wizualne czy też cenę, ale także o aspekty techniczne, takie jak np. odwrotna przylga. Co to takiego i kiedy należy pomyśleć o jej montażu?

Drzwi z odwrotną przylgą – czyli jakie?

Drzwi z odwrotną przylgą, inaczej nazywane również rewersyjnymi, wyróżniają się tym, że mają możliwość dopasowania sposobu ich otwierania w wybranym kierunku, zachowując przy tym spójny wygląd wnętrza. Każda para drzwi z odwrotną przylgą jest wyposażona w specjalną opaskę, która umożliwia ich otwieranie do wewnątrz ościeżnicy.

Na czym polega działanie odwrotnej przylgi? W praktyce oznacza to, że część drzwi w naszym domu, które znajdują się na jednej ścianie, ale prowadzą do różnych pomieszczeń, możemy otwierać na zewnątrz (np. w kierunku korytarza), natomiast pozostałe do wewnątrz. Ten praktyczny mechanizm sprawia, że wszystkie zamknięte drzwi wyglądają identycznie i tworzą równą płaszczyznę, w efekcie zapewniając spójny wygląd korytarza.

Drzwi z odwrotną przylgą – zalety

Nie da się ukryć, że największą korzyścią płynącą z montażu drzwi z odwrotną przylgą jest poprawa funkcjonalności w domu lub mieszkaniu. To prosty patent na to, by zyskać dodatkową przestrzeń i uniknąć tym samym sytuacji, w których musimy się obijać o skrzydła drzwiowe. Nie bez znaczenia jest również estetyka naszej przestrzeni domowej – identycznie wyglądające drzwi nie tylko wprowadzają przytulny klimat w naszym mieszkaniu, ale także pozwalają nam się zrelaksować i odprężyć w estetycznie urządzonych wnętrzach.

Kto powinien zdecydować się na montaż drzwi z odwrotną przylgą?

Drzwi z odwrotną przylgą są polecane przede wszystkim w przypadku małych mieszkań z wąskim korytarzem. W takich pomieszczeniach szczególnie ważne jest to, by szukać praktycznych rozwiązań, które optycznie powiększą przestrzeń, a także pozwolą na lepsze doświetlenie wnętrz. Odwrotna przylga sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy tuż przy drzwiach wejściowych znajdują się drzwi do pokoi. Otwieranie klasycznych drzwi może sprawiać dyskomfort mieszkańcom, natomiast odwrotna przylga zapewni im większą swobodę podczas poruszania się po mieszkaniu.

Pewnie zadajesz sobie teraz pytanie – dlaczego w takim razie nie zdecydować się na drzwi przesuwne? Jest to równie dobry sposób na rozdzielenie stref mieszkania, a także na oszczędzenie przestrzeni. Nie każdemu jednak taka metoda przypadnie do gustu. Jeżeli zatem cenisz sobie klasykę, czyli tradycyjnie otwierane drzwi, modele z odwrotną przylgą będą dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.